Porządkowanie cmentarza w Babicach

Dawny cmentarz ewangelicki w Babicach oddalony jest od kilkadziesiąt metrów od głównej ulicy wsi. Prowadzi do niego droga gruntowa służąca głównie rolnikom jako dojazd do pól otaczających nekropolię. Do niedawna trudno było zorientować się, że wśród gęstej roślinności znajdują się jakiekolwiek nagrobki. Jedynie kształt zagajnika oraz potężne dęby sugerowały, że nie jest to zwykły nieużytek. Bystrzejsze oko mogło dostrzec elementy ogrodzenia wyłaniające się zza krzewów. Co bardziej ciekawscy mogli natknąć się na nagrobki jeżeli odważyli się spenetrować zarośla.

W piątek 7 października br. czworo wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Konstantynowie Łódzkim wraz z dwoma wychowawcami wykonało prace porządkowe na cmentarzu. Została wykonana przecinka krzewów i małych drzew dzięki czemu odsłonięte zostały pozostałości ogrodzenia oraz bramy. Następnie chłopcy kontynuowali usuwanie zarośli wewnątrz nekropolii co pozwoliło na w miarę swobodne poruszanie się po całym terenie. W trakcie pracy udało się zlokalizować 10 kwater, z których niektóre są widoczne z daleka zaś inne przykryte są zaroślami, uschłymi gałęziami i opadłymi liśćmi. Dwie kwatery najbliższe bramie zostały przez chłopców uporządkowane – usunięto liście i zarośla. W bezpośrednim sąsiedztwie tych grobów zebrano około 200 litrów śmieci, wśród których dominowały szklane butelki po napojach alkoholowych.

Po wykonanej pracy wychowankowie mieli ogromną satysfakcję, gdyż efekt wizualny był zdumiewający. Teren, który wcześniej był nieprzystępny, zarośnięty i trudny w eksplorowaniu teraz jest przejrzysty, widny i łatwo się po nim poruszać. Z daleka poznać można miejsce pochówku. Tak dobrze widoczne efekty bardzo motywują do dalszych prac

Autor: