Projekt „ Gdy zostanę Tatą będę……kochał nad życie”

Dnia 31.01.2015 r ruszył projekt w którym udział wzięło 8 wychowanków naszej placówki i dotyczył budowania prawidłowych i świadomych postaw wobec rodzicielstwa.

Wychowankowie mieli krótki i przerywany sen. Przez dwa tygodnie w placówce były bowiem dzieci – fantomy niemowląt, którymi chłopcy opiekowali się przez 24 godziny na dobę jak prawdziwym dzieckiem. Lalki płakały, wymagały karmienia, przewijania, nawet czułości.

Zanim „dzieci” trafiły w ręce wychowanków zostały przeprowadzone warsztaty, w ramach których chłopcy dowiadywali się jak przebiega ciąża i poród, jak pielęgnować noworodka. Uczyli się również o antykoncepcji i ryzykownych zachowaniach seksualnych. Przygotowani i wyposażeni w wiedzę ruszyli do działania!

Już po kilku godzinach zaczęli deklarować ostrożność w bliskich relacjach z dziewczętami.

– Dziecko to nie jest drobiazg! Ta lalka ciągle się drze! To ja już wolę się zabezpieczyć!

– Najbardziej cieszy fakt, iż młodzież lubi to działanie. Często zmęczeni, niewyspani, nawet wściekli z powodu płaczącej lalki, której „nie wiadomo o co chodzi”. Jednak jak później mówili ten projekt ich wciąga i powoduje refleksję. Mówią, że rodzicielstwo musi być świadomą decyzją.

– Chłopcy świetnie sobie radzili. Projekt ten był dla nich wyzwaniem, uczyli się nie tylko jak zapanować nad lalką, ale przede wszystkim nad swoimi emocjami. To działanie pozwoli im lepiej poznać samych siebie, a w przyszłości podejmować decyzje, których nie będą żałować.

Autor: